İngilizce’ nin eğitimdeki önemi

Uzun süredir yazmak istediğim ama kelimeleri bir türlü bir araya getiremediğim bir konudan bahsetmek istiyorum. Özellikle lise yıllarıma laflarım, neden İngilizce’yi okuduğun her şeyi anlayacak kadar öğrenmedin? Hem de fırsatların olduğu halde! Bilmiyorum bu sorunun cevabını gerçekten; sistem belki… Başarılı olmanın, hedeflere yürümenin öncelik tablosunda İngilizce’ yi her anlamda geriye ittiğini kabul etmek lazım.

30560040-Transparent-ball-with-inscription-learn-English-in-a-hand-Stock-Photo

Bu farkında olmayışlılık üniversiteye geldiğim ilk yılda da devam etti sanırım, ama sonra mecbur olmam sebebiyle öğrendim İngilizce’yi. Önce ayak uydurmak lazım dünyaya ki lokomotifi olabilesin uygarlığın. Bu  bağlamda temel taşın insanlığı anlamak olduğunu düşünürsek ortak dilin yeri su götürmez bir gerçek. Bugün bu dil İngilizce ve çok uzun bir süre de İngilizce olacağına eminim.

Nasıl bu kadar emin olursun? 

Şimdilerde dijital medyada çok konuşulan bir konu var: büyük veri. Ne olduğuna girmeyeceğim ama yansıttığı kavram kısaca bilgi ve içerik birikimi. İnsanoğlu geçmişte olduğu gibi günümüzdeki bilgiyi de yazarak aktarıyor eskiden kağıt kalem kullanırken, şimdilerde bunun yerini “taşınabilir doküman formatı” denilen aslında “pdf” olarak bildiğimiz, ki bu da İngilizce adının kısaltmasından geliyor: bkz. Portable Document Format, aldı. İletişim olanaklarının gelişmesiyle bilgiyi paylaşma, geliştirme hızımız da arttı tabi.  Bu artışı görselleştirmem gerekirse dünyaca ünlü waitbutwhy adlı siteden aldığım grafiği paylaşmak isterim:

Edge1.png

 

Yatay eksen zamanı yansıtırken – dikey eksen bilgi birikimizi ve entelektüel kapasitemizi yansıtıyor. Şu an bulunduğumuz yer ise çöp adamın durduğu yer, başka bir deyişle daha yeni başlıyoruz. Tahmin edin bütün bu bilgi geleceğe nasıl aktarılıyor?  Çok büyük çoğunluğu İngilizce dijital kaynaklarla. Başka bir örnek vermem gerekirse şu an Çinde İngilizce konuşan insan sayısı dünyanın geri kalanında İngilizce konuşan insan sayısından daha fazla.

Konuyu canlı bir örnekle detaylandırmak gerekirse, diyelim ki ben lisede bir öğrenciyim ve  neymiş bu elektrik-elektronik mühendisliği de bu kadar popüler oldu diye merak ettim. Tabiki hemen “google” a davranıyorum ve yazıyorum “Elektronik mühendisi ne yapar?”  bir sürü cevap aldım haliyle en çok anladığım  cevabı aynen yazıyorum forum sitesi olması içimi rahatlattı çünkü insanlar fikirlerini paylaşıyorlar:

“iyi bir elektrik elektronik mühendisi işsiz kalmaz

Bunun yanında birkaç tane daha aldığım sıkıcı akademik cevaplar, şahsen bunu okuduğumda kafamda detaylarla ilgili en ufak bir detay bile canlanmadı.

Şimdi aynısını İngilizce deneyelim:  ” What does electronics engineer do?”

Yine beni en tatmin eden linki aynen koyuyorum.  Bu sayfada aldığım cevap çok daha açıklayıcı geldiğinden hangi bölümünü alıntılamam gerektiğini bilmiyorum ama yine adil olsun diye rakamlardan gidelim: Amerikada bu alanda 315,900 işe alım gerçekleşmiş 2014 yılında iş detayları çalışma saatleri ve gerekli yetenekler sitede mevcut. Araştırmanızı derinleştirmek için ” What are the essential skills to become a good electronics engineer? ” yazmanızı öneririm.

Bunlara bakıp “bu işi seviyor muyum?” başka bir yazının konusu hiç girmiyorum.

“Çevrimiçi (online) eğitim”online_education1.jpg

Şimdi konuyu başka bir yere taşıyalım, diyelim ki üniversitede okuyorsunuz ama aldığınız dersten pek de bir şey anlamadığınızı hissediyorsunuz?  Çok yeni bir akım başladı şimdilerde: dünyaca ünlü üniversitelerin yine alanında öncü olan profesörleri kameranın karşısına geçip ders anlatmaya başladılar hem de dünyanın dört bir tarafından: Kanada’dan Avusturalya’ya kadar her üniversiteden katkı yaparak oluşturulan  geniş bir skala söz konusu: Bir örnek vermem gerekirse bu alanda başı çeken Coursera‘da antibiyotik pratiklerinin optimize edilmesi dersinden topluluk önünde etkili konuşma dersine kadar birçok konu var. Tahmin edin bu materyaller hangi dilde?

İlla üniversite öğrencisi olmak şart mıymış, öğrenmenin yaşı olmaz dediniz, ve fotoğrafçılığa merak saldınız: fotoğraflarınızı dijital ortamda istediğiniz kıvama getirip yayınlamak istiyorsunuz ama bir türlü kaynak bulamıyorsunuz? Profesyonelleşmek isteyenlere okul tadında eğitim konseptiyle 2010 yılında önce Ankara’da Eren Bali, Gagan Biyani ve Oktay Caglar tarafından kurulan sonra bu alanda dünya lideri olmak için Silikon Vadisi’ne taşıdıkları Udemy şu an alanında dünyanın en iyilerinden. Bu platformda bulduğum linkteki kurs derdinize derman olabilir. Peki, bu platformda içeriğin çok büyük çoğunluğu hangi dilde?

İş yerinizde yönetici konumuna yükseldiniz, ve liderlik yetilerinizi profesyonel destek alarak geliştirmek istiyorsunuz edx in linkteki kursu tam size göre olabilir, keza konusu nasıl başarılı bir lider olunur?

Buna benzer binlerce kurs bulmanız mümkün bu “e-learning” dedikleri mecrada.

Bilgi sahibi olmanın ve rekabetin çok derinden hissedildiği bu dönemde, böyle kurslar almanın kendi zevklerimiz doğrultusunda kazandırabileceği yetiler sizi de heyecanlandırmıyor mu?

Sonuç olarak

Muasır medeniyetleri anlamak, onlardan biri olmak hatta uygarlığa katkı yapabilmek için çalışmalarımızı insanlıkla paylaşmalıyız. İnsanoğlunun anlaşmak için uluslararası arenada İngilizceyi kabul ettiği aşikar. Lütfen İngilizce’yi okuduğumuzu anlayacak kadar öğrenelim bu anlamda çevremizi teşvik edelim, uyaralım. Bunu üniversitenin ilk yıllarına kadar İngilizceye önem vermediği için pişman olan biri olarak söylüyorum. Konfüçyüs’ün de dediği gibi karanlığa küfretmek yerine bir mum yak!

2 thoughts on “İngilizce’ nin eğitimdeki önemi”

  1. Kesinlikle katılıyorum Ömer Bey, muasır medeniyetler seviyesine gelebilmemiz için önümüzdeki en büyük engellerden biri de ingilizce, keşke eğitim sistemimiz buna odaklanıp bu konudaki çalıştırmalarını artırabilse.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s